قالیشویی غرب مشهد قالیشویی غرب مشهد .

قالیشویی غرب مشهد

گره فرش چیست؟

هنر قالی بافی سالیان طولانی ای است که در بین مردم ایران رواج دارد و در هر منطقه ای از کشور، فرش با تکنیک ها و روش های مردم آن منطقه بافته میشود به همین علت انواع گره ها در بافت فرش وجود دارد مجموعه ما به عنوان بهترین قالیشویی در مشهد در این مقاله شما را با انواع گره فرش آشنا میکند تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

گره فرش چیست ؟
در مقالات قبل درباره چله فرش صحبت کردیم حال میخواهیم بررسی کنیم گره فرش چیست ؟ پرزی که حول تارهای عمود شده بر دار قالی  به صورت زیر و رو بر چله سوار میشود را گره میگویند. این گره ها هستند که با در کنار هم قرار گرفتن ، طرح و نقش نهایی را نمایان میکنند . گره با نام هایی همچون  خفت، ریشه ، گند ، ایلمه ، خامه و پیچک نامیده میشود .

هرچه تعداد گره ها در یک فرش بیشتر باشد ظرافت و کیفیت و زیبایی فرش بیشتر میشود . دو ویژگی مهم فرش توع گره و تعداد آن است در کشور ما به  تعداد گره در هر هفت سانتیمتر یک رج گفته میشود.

آشنایی با انواع گره ها در قالی بافی
تنوع در نوع گره ها بسیار زیاد است اما در ایران دو نوع گره فارسی و ترکی پرکاربردتر میباشد و سایر گره ها استفاده چندانی ندارند.

طرز عمل گره ترکی
گره ترکی  نسبت به دیگر گره ها مقوم تر است و طوری زده میشود که باعث استحکام بیشتر در ساختار بافت فرش میشود در بافت فرش به روش ترکی  اصولأ از قلاب کمک گرفته میشود . بافنده پرز را در دست چپ گرفته و با کمک انگشتان  پرز را به صورت عمود بر روی تارهای رو و زیر قرار میدهد هر یک از دوسر پرز یا خامه را به پشت یکی از تارهای چله برده و پس از پیچیدن به دور تارها از بین آن ها بیرون آورده و دوباره پرز را میگیرد.  .

گره های ترکی خود به چند دسته تقسیم میشوند

گره ترکی معمولی (یا خوابیده و استاندارد)
گره ترکی بنام بعکس یا برجسته
گره ترکی بنام گره ممتاز
 

 

گره فارسی
متد گره فارسی به این طریق است که خامه یا پرز را به دور یک تار چله گره زده و از پشت تار بعدی بیرون می آورند گره فارسی به دو جهت چب به راست یا راست به چپ بافته میشود .

 

گره فارسی بهتر است یا گره ترکی ؟
در بافت فرش هیچ تفاوتی از نظر کیفیت بین دو مدل گره وجود ندارد اما برخی تفاوتهای این دو گره نسبت به یکدیگر را  توضیح میدهیم .

برای بافت فرش باگره ترکی پرز فرش نازک تر از بافت با گره فارسی میباشد.
گره فارسی با دست و گره ترکی اکثر اوقات با قلاب زده میشود.
در بافت فرش به دو روش گره فارسی و گره ترکی از نخ های پنبه ای ابریشمی و پشمی استفاده میشود اما میزان نخ به کار رفته در گره ترکی بیشتر است.
برخی از کارشناسان و بافندگان فرش اعتقادشان بر این است که دوام فرش هایی که با گره ترکی بافته میشوند بیشتر است.
 
آشنایی با گره های دیگر در قالی بافی
 

گره های تقلبی
در شیوه گره تقلبی ، همان طور که از نامش مشخص است گره ای زده نمیشود به همین دلیل چگالی ، تراکم و کیفیت فرش پایین می آید و به هیچ عنوان این گره پیشنهاد نمیشود گره های تقلبی به سه دسته تقسیم میشوند:

 گره کمانشیب

گره تقلبی یو شکل یا بی گره بافی

جفتی بافی

 نوع دیگری از گره ها هستند که برای تابلو فرش ها به کار میروند که عبارتند از

- گره هنری تک تار یا پیچشی

- گره اسپانیولی

- گره آویز

- گره قرضی

- گره مضاعف

- گره دو رنگ

- گره سنه

- گره برعکس

- گره مغلوب

 

 

یک قالیشویی غرب مشهد یک دنیا خدمات قالیشویی در مشهد


برچسب: قالیشویی در مشهد/بهترین قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۰۲:۴۳ توسط:قالیشویی موضوع: نظرات (0)